TPSM63606 korkean tiheyden 6 A:n tehomoduuli
Texas Instrumentsin moduuli on erittäin integroitu 36 V:n DC/DC-ratkaisu, joka käyttää parannettua HotRod™ QFN -koteloa
Texas Instrumentsin TPSM63606 on erittäin integroitu 6 A:n synkroninen DC/DC-jännitteenalennustehomoduuli, joka yhdistää MOSFET-tehotransistorit, suojatun induktiokelan sekä passiivikomponentit parannetussa HotRod QFN -kotelossa. Moduulin VIN- ja VOUT-nastat sijaitsevat kotelon kulmissa ja ne on optimoitu tulo- ja lähtökondensaattorin sijoittelua ajatellen. Moduulin alla sijaitsevat neljä kookkaampaa jäähdytysaluetta mahdollistavat yksinkertaisen layoutin ja niitä on helppo käsitellä valmistuksen aikana. Laitteen lähtöjännitealue on 1 V – 16 V ja TPSM63606 on suunniteltu niin, että sillä voidaan nopeasti ja helposti toteuttaa EMI-päästöiltään alhainen ja vähän piirilevytilaa vaativa ratkaisu. Kokonaisratkaisu vaatii ainoastaan neljä ulkoista komponenttia ja poistaa magneettisten ja kompensointiosien valinnan suunnitteluprosessista.
- Monipuolinen 36 VIN, 6 AOUT synkroninen jännitteenalennusmoduuli:
- Integroidut MOSFET-transistorit, induktiokela ja ohjain
- Säädettävä lähtöjännitealue: 1 V – 16 V
- Kotelo: 5,0 mm x 5,5 mm x 4 mm valettu QFN
- Siirtymävyöhykkeen lämpötila-alue: -40 °C ... +125°C
- Säädettävä taajuusalue: 200 kHz – 2,2 MHz
- Tukee negatiivista lähtöjännitettä
- Erittäin korkea hyötysuhde koko kuormitusalueella:
- Hetkellinen teho: yli 95 %
- Ulkoinen biasvaihtoehto parantaa hyötysuhdetta
- Lepovirta sammutustilassa: 0,6 µA (tyypillinen)
- Erittäin alhaiset johtuneet ja säteillyt EMI-häiriökuviot:
- Hajaspektrimodulaatio (S-suffix)
- Vastuksella säädettävä kytkinsolmun muuttumisnopeus
- Täyttää CISPR 11- ja 32 B-luokan emissiovaatimukset
- Sopii skaalautuviin virtalähteisiin:
- Nastayhteensopiva piirin TPSM63604 (36 V, 4 A) kanssa
- Sisäiset suojausominaisuudet mahdollistavat robustin ratkaisun:
- Ylivirta- ja lämpösammutussuojaus
- Testaus ja mittaus, ilmailu ja maanpuolustus
- Tehdasautomaatio ja ohjaus
- Jännitteenalennus ja invertoivat jännitteenalennus-jännitteenkorotus-virtalähteet
TPSM63606 High-Density 6 A Power Module