AU065C104KA72A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 6 763
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 13 650
Datasheet
YAGEO
In Stock: 801
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
AU065C104KA72A
DigiKey Part Number
478-AU065C104KA72ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU065C104KA72A
Description
LD SERIES
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)