AC1206KRX7R9BB104
DigiKey Part Number
311-3232-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3232-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3232-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1206KRX7R9BB104
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC1206KRX7R9BB104 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)