LMR36502 erittäin pieni synkroninen jännitteenalennusmuunnin
Texas Instrumentsin LMR36502 on erittäin pieni 65 V ja 150 mA:n (saatavana myös 100 mA:n variantti) synkroninen DC/DC-jännitteenalennusmuunnin, joka käyttää 2 mm x 2 mm:n HotRod™-koteloa. Tämä helppokäyttöinen muunnin käsittelee tulojännitteen transientit 70 volttiin saakka ja se tarjoaa erinomaisen EMI-suorituskyvyn sekä tukee kiinteitä jännitteitä 3,3 V ja 5 V sekä muita säädettäviä lähtöjännitteitä. LMR36502 käyttää huippuvirtatilaohjaus-arkkitehtuuria sisäisellä kompensoinnilla, minkä ansiosta sen toiminta pysyy stabiilina minimaalisella lähtökapasitanssilla.
Valitsemalla halutun suuruinen vastus RT-nastan ja maatason välille muunnin voidaan säätää ulkoisesti halutulle kytkentätaajuudelle laajalla taajuusalueella 200 kHz – 2,2 MHz. Tarkka EN/UVLO-ominaisuus mahdollistaa laitteen tarkan ohjaamisen käynnistyksen ja sammuttamisen aikana. PGOOD-lippu sisäänrakennetulla häiriösuodattimella ja viivästetyllä vapautuksella tarjoaa tarkan tiedon järjestelmän tilasta ja poistaa ulkoisen jänniteseuraajan tarpeen. Ratkaisun kompakti koko ja monipuoliset ominaisuudet helpottavat käyttöönottoa monenlaisissa teollisuussovelluksissa.
- Suunniteltu vaativia teollisuussovelluksia varten:
- Siirtymävyöhykkeen lämpötila-alue: −40 °C ... +150°C
- Tulon transienttisuojaus: jopa 70 V
- Laaja tulojännitealue: 3,0 V – 65 V (laskeva kynnys)
- Minimoitu kytkinsolmun värähtely vähentää EMI-häiriöitä
- Vaihtoehtoina säädettävä ja kiinteä lähtöjännite: 3,3 V ja 5 V
- Korkea huippuhyötysuhde koko kuormitusalueella alhaisella virrankulutuksella: 80 % taajuudella 1 MHz (3,3 VOUT)
- Sopii skaalautuviin teollisuuden virtalähteisiin:
- Nastayhteensopiva versioiden LMR36503 (65 V, 300 mA) ja LMR36506 (65 V, 600 mA) kanssa
- Säädettävä kytkentätaajuus: 200 kHz – 2,2 MHz RT-nastavariantilla
- Minimoitu koko ja hinta:
- Erittäin pieni kotelo: 2 mm x 2 mm HotRod