ESD2CAN24-Q1 autoteollisuuden ESD-suojadiodi
Texas Instrumentsin kaksikanavainen ESD TVS-diodi on suunniteltu ajoneuvo- ja CAN-verkkosovelluksiin
Texas Instrumentsin ESD2CAN24-Q1 on kaksisuuntainen ESD (ElectroStatic Discharge) -suojadiodi, joka on suunniteltu CAN (Controller Area Network) -yhteyksien suojaukseen. Diodi on tarkoitettu vaimentamaan kontaktiin kohdistuvia ESD-piikkejä, jotka ylittävät autoteollisuuden ISO 10605 -standardissa määritetyt maksimijännitteet (±30 kV kontakti ja ±30 kV ilmaväli). Alhainen dynaaminen resistanssi ja alhainen rajoitusjännite mahdollistavat järjestelmätason suojauksen transienttijännitteitä vastaan. Tämä suojaus on avainasemassa, sillä autoteollisuuden järjestelmät edellyttävät korkeaa kestävyyttä ja luotettavuutta turvallisuussovelluksissa.
Tämä ESD2CAN24-Q1 tarjoaa alhaisen IO-kapasitanssin kanavaa kohden sekä jalkajärjestyksen, joka sopii kahdelle autoteollisuuden CAN-väyläjännitteelle (CANH ja CANL) suojaamaan niitä ESD-jännitteiden ja muiden transienttien aiheuttamilta vaurioilta. Linjakapasitanssi 3 pF (tyypillinen) tai vähemmän sopii CAN-, CANFD-, CAN SiC- ja CAN-XL-sovelluksiin, joissa tiedonsiirtonopeus voi olla jopa 10 Mbps. ESD2CAN24-Q1 on saatavana kahdessa jalallisessa kotelossa, joita on helppo käyttää läpivirtausreitityksessä.
- IEC 61000-4-2-tason 4 ESD-suojaus:
- Kontaktipurkaus: ±30 kV, ±25 kV tai ±20 kV
- Purkaus ilmavälin ylitse: ±30 kV, ±25 kV tai ±20 kV
- ISO 10605 (330 pF, 330 Ω) ESD-suojaus:
- Testattu IEC 61000-4-5 -standardin mukaan
- Käyttöjännite: 24 V
- Kaksikanavainen laite tarjoaa kattavan ESD-suojauksen yhdellä komponentilla
- Kaksisuuntainen ESD-suojaus
- Alhainen rajoitusjännite suojaa piiriä seuraavia komponentteja
- AEC-Q101-hyväksytty
- I/O-kapasitanssi: 3 pF, 2,5 pF tai 1,7 pF (tyypillinen)