EFM8BB50 8-Bit MCU
Image of Silicon Labs' EFM8BB50 8-Bit MCUSilicon Labs' EFM8BB50 (part of the wide supply 5 V EFM8 family of MCUs) is a multi-purpose line of 8-bit microcontrollers with a comprehensive feature set in small packages. These devices offer high value by integrating advanced analog and communications peripherals into small packages, making them ideal for space-constrained applications. With an efficient 8051 core, 5 V capable I/O, precision analog, and enhanced pulse-width modulation, the EFM8BB50 family is also optimal for embedded applications.
EFM8BB50 5 V EFM8 family of MCUs
  • Pipelined 8-bit C8051 core with 50 MHz maximum operating frequency
  • Up to 12 multifunction, 5 V capable I/O pins
  • One 12-bit analog-to-digital converter
  • Integrated temperature sensor
  • 3-channel PCA w/PWM
  • 3-channel PWM engine
  • Four 16-bit timers
  • Two 8-bit timers
  • UART
  • SMBus/I2C
  • SPI with 4-byte FIFO
  • Priority crossbar for flexible pin mapping
  • Four configurable logic units
  • QFN packages as small as 2 mm x 2 mm
EFM8BB50 Pro kit BB50-PK5208A
  • USB connectivity
  • Advanced energy monitor (AEM)
  • SEGGER J-Link on-board debugger
  • Debug multiplexer supporting external hardware as well as on-board MCU
  • User push buttons and RGB LED
  • Silicon Labs' Si7021 relative humidity and temperature sensor
  • Ultra-low power 128 px x 128 px memory LCD
  • 8-direction analog joystick
  • 20-pin 2.54 mm header for expansion boards
  • Breakout pads for direct access to I/O pins
  • Power sources include USB and CR2032 coin cell battery
Explorer kit BB50-EK2702A
  • Small form factor kit
    • Aligned with breadboard dimensions
  • Onboard board controller
    • J-link debugger
    • Virtual COM with hardware flow control
  • User interface features
    • One button (with EM2 wakeup)
    • One LED
  • USB micro-B connector for debug connection
  • Mini simplicity debug connector (SLSDA001A compatible) with access to:
    • AEM
    • VCOM
    • C2 Debug
  • Third-party add-on connectors
    • mikroBus socket
    • Qwiic connector
Applications
  • Toys
  • Power tools
  • Medical devices
  • Smoke alarms
  • Security
  • Personal care
  • Home appliances
  • Automotive
EFM8BB50 8-Bit MCUs
KuvaManufacturer Part NumberKuvausSaatavana oleva määrä HintaNäytä tiedot
Uutta DigiKeyllä
5 VOLT 8051 50 MHZ 8 KB FLASH 0.