ADIN1100, teollisuuden vähävirtainen ja robusti 10BASE-T1L Ethernet PHY
Analog Devices ADIN1100 on vähävirtainen yhden portin 10BASE-T1L-lähetin-vastaanotin, joka on tarkoitettu teollisuuden Ethernet-sovelluksiin. Se on yhteensopiva pitkän etäisyyden IEEE 802.3cg Ethernet-standardin kanssa käyttäen 10 Mb/s:n yksiparista Ethernetiä (SPE). Siinä yhdistyvät Ethernet PHY -ydin sekä kaikki siihen liittyvät analogiset piirit, tulo- ja lähtökellon puskurointi, hallintarajapinnan ohjausrekisteri sekä alijärjestelmien rekisterit samoin kuin MAC-rajapinta ja ohjauslogiikka, joilla hallitaan nollausta ja kellonohjausta sekä pinnikonfiguraatiota. ADIN1100-piiri sisältää integroidun jännitelähteen seurantapiirin sekä piirin, joka suorittaa laitteen nollauksen käynnistyksessä. Nämä parantavat järjestelmätason robustisuutta. Piiri on saatavana 40-jalkaisessa 6 mm x 6 mm:n kotelossa.
PHY-ydin tukee standardissa määritettyjä 1 VPP:n ja 2,4 VPP:n käyttötiloja ja sitä voi käyttää yksipuolisella jännitekiskolla 1,8 V tai 3,3 V. Alempi jännitevaihtoehto tukee 1 VPP:n siirtojännitetasoa. 1 VPP:n käyttötilan, ulkoisten päätevastuksien sekä riippumattomien Rx/Tx-pinnien ansiosta ADIN1100 sopii luonnostaan vaarattomiin sovelluksiin.
- 10BASE-T1L IEEE -standardi 802.3cg-2019™ -yhteensopiva
- Tukee 1 VPP:n ja 2,4 VPP:n siirtotasoja
- Mahdollisuus automaattiseen neuvotteluun
- Tukee luonnostaan vaarattomia sovelluksia
- MII- ja RMII MAC -rajapinnat
- MDIO-hallintarajapinta
- Ohjaamaton konfiguraatio käyttäen pinnin suoraa sitomista, mukaan lukien:
- Master/slave-valinta
- Lähetysamplitudi
- PHY-osoite
- 25 MHz:n kideoskillaattori / 25 MHz:n ulkoinen kellotulo
- 50 MHz:n ulkoinen kello RMII:lle
- Toiminta yksipuolisella jännitteellä 1,8 V / 3,3 V (riippuu tilasta)
- Kaapelin pituus
- 1200 m+ jännitteellä 1 VPP
- 1200 m+ jännitteellä 2,4 VPP
- Linkki/aktiviteetti LED
- Pieni 40-jalkainen (6 mm x 6 mm) LFCSP-kotelo
- EMC-testausstandardit
- IEC 61000-4-4 sähköinen nopea transientti (EFT) (±4 kV)
- IEC 61000-4-2 ESD (±8 kV kontaktipurkaus)
- IEC 61000-4-2 ESD (±15 kV purkaus ilmassa)
- IEC 61000-4-6 johdettu immuniteetti (10 V)
- EN55032 säteilyemissiot (luokka A)
- Alhainen virrankulutus
- Yksittäissyöttö: 1 VPP, 45 mW tyypillinen
- Kaksoissyöttö: 1 VPP, 39 mW tyypillinen
- Yksittäissyöttö: 2,4 VPP, 109 mW tyypillinen
- Kaksoissyöttö: 2,4 VPP, 81 mW tyypillinen
- Kolmoissyöttö: 2,4 VPP, 75 mW tyypillinen
- 3,3 V / 2,5 V / 1,8 V MAC-rajapinta VDDIO-jännite