STM32WB0 BLE langaton SoC
STMicroelectronicsin STM32WB09xx on erittäin vähävirtainen ohjelmoitava ja langaton BLE (Bluetooth® Low Energy) SoC -ratkaisu. Se sisältää STMicroelectronicsin huipputason 2,4 GHz:n radio-IP:t ja se on optimoitu erittäin alhaista virrankulutusta ja erinomaista radiosuorituskykyä varten. Erittäin korkean hyötysuhteen SMPS-jännitteenalennusmuunnin tarjoaa vertaansa vailla olevan akun käyttöiän.
- RX-herkkyystaso: −97 dBm nopeudella 1 Mbps, −104 dBm nopeudella 125 kbps (pitkä etäisyys)
- Ohjelmoitava lähtöteho jopa +8 dBm (antenniliittimessä)
- 4,9 mA hetkellinen virta TX-toiminnossa (tasolla 0 dBm 3,3 V)
- 3,6 mA hetkellinen virta RX-toiminnossa (herkkyystasolla 3,3 V)
Laite on yhteensopiva BLE SIG -ydinspesifikaation version 5.4 kanssa, jossa käsitellään kaksipisteyhteyksiä ja Bluetooth Mesh-verkkoa ja joka mahdollistaa laajan mittakaavan laiteverkkojen muodostamisen luotettavasti. STM32WB09xx sopii myös laitevalmistajan omaan 2,4 GHz:n langattomaan radiokommunikointiin sovelluksen vaatiessa erittäin alhaista latenssia.
STM32WB09xx sisältää Arm® Cortex®-M0+ -mikrokontrollerin, joka voi toimia jopa 64 MHz:n taajuudella, sekä rinnakkaisprosessoriytimen (DMA-pohjainen) ajoituskriittisiä BLE-operaatioita varten. Se tarjoaa myös runsaasti sisäistä Flash-muistia, 512 KB. Se on hyvin varusteltu ja sisältää runsaasti oheislaitteita hintaluokkansa mikrokontrolleriksi, joten se tarjoaa parhaan arvon suhteessa kustannusherkkiin sovelluksiin tarkoitettuun ominaisuustasoon.
Ominaisuudet
- Radioyhteyksien sovitus ja suodatus
- Erittäin vähävirtainen radiosuorituskyky
- Korkeatehoinen ja erittäin vähävirtainen 32-bittinen Arm Cortex-M0+, taajuus jopa 64 MHz
- Dynaaminen virrankulutus: 14,5 µA/MHz
- Käyttöjännite : 1,7 V – 3,6 V
- Lämpötila-alue −40 °C ... +105 °C
- Syötön ja nollauksen hallinta: SMPS, POR/PDR, PVD
- Kellolähteet: 32 MHz ja 32 KHz:n kiteet + sisäinen 32 KHz:n oskillaattori