191-025-123R001 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 30
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (FCI)
WEE
In Stock: 140
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
191-025-123R001
191-025-123R001
191-025-123R001
DigiKey Part Number
191-25MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
191-025-123R001
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
191-025-123R001 Models
Category
Termination
Press-Fit
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C