D25P91C6GX00LF
DigiKey Part Number
D25P91C6GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25P91C6GX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT PRESS
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D25P91C6GX00LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C