CC0402MPX5R5BB105 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 47 758
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 104 345
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Walsin Technology Corporation
Würth Elektronik
KEMET
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
Taiyo Yuden
1 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CC0402MPX5R5BB105
DigiKey Part Number
13-CC0402MPX5R5BB105TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402MPX5R5BB105
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC0402MPX5R5BB105 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)