GMD155R60J105ME11D
DigiKey Part Number
490-GMD155R60J105ME11DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMD155R60J105ME11D
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GMD155R60J105ME11D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Bonding Mountable
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)