LD026D105MAB2A\500
DigiKey Part Number
478-LD026D105MAB2A\500TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD026D105MAB2A\500
Description
LD SERIES
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)