SMDJ58CA-T7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 14 352
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3 207
Datasheet
Direct
Similar
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
93.6V Clamp 32.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ58CA-T7
DigiKey Part Number
SMDJ58CA-T7TR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ58CA-T7CT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ58CA-T7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ58CA-T7
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ58CA-T7 Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
32.1A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V