SMC3K58CA-M3/57
DigiKey Part Number
112-SMC3K58CA-M3/57TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMC3K58CA-M3/57CT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMC3K58CA-M3/57DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K58CA-M3/57
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Detailed Description
93.6V Clamp 32.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMC3K58CA-M3/57 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
32.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V