SMC3K58CAHM3/9A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3 207
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 6 545
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 929
Similar
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
93.6V Clamp 32.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMC3K58CAHM3/9A
DigiKey Part Number
SMC3K58CAHM3/9A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K58CAHM3/9A
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMC3K58CAHM3/9A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
32.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V