AC0603JRNPO9BN472 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 6 617
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
TDK
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
4700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
AC0603JRNPO9BN472
DigiKey Part Number
13-AC0603JRNPO9BN472TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603JRNPO9BN472
Description
CERAMIC CAPACITOR C0G, NP0 0603
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)