GRT1885C1H472JA02J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 11 916
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 95 963
Datasheet
YAGEO
KEMET
KEMET
TDK
TDK
4700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
GRT1885C1H472JA02J
DigiKey Part Number
490-GRT1885C1H472JA02JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT1885C1H472JA02J
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G 0603
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRT1885C1H472JA02J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)