MKS2D031001A00JF00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 5 582
Datasheet
TDK
TDK
In Stock: 33
0.1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
MKS2D031001A00JF00
DigiKey Part Number
1928-MKS2D031001A00JF00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS2D031001A00JF00
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Voltage Rating - DC
100V