MKS2D031001A00JC00
DigiKey Part Number
1928-MKS2D031001A00JC00CT-ND - Cut Tape (CT)
1928-MKS2D031001A00JC00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS2D031001A00JC00
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MKS2D031001A00JC00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
100V