WR04X5111FTL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 143 424
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 455
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 0
Vishay Dale
Vishay Dale
Cal-Chip Electronics, Inc.
Stackpole Electronics Inc
5.11 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
WR04X5111FTL
DigiKey Part Number
1292-WR04X5111FTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR04X5111FTL
Description
RES 5.11K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
WR04X5111FTL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)