CR0402-FX-5111GPF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 143 424
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 455
Datasheet
Vishay Dale
In Stock: 103 927
5.11 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
CR0402-FX-5111GPF
DigiKey Part Number
118-CR0402-FX-5111GPFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0402-FX-5111GPF
Description
RES 0402 5K11 1% 63MW TC100 LOW
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)