CMF556K9800FHEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
In Stock: 868
Similar
Stackpole Electronics Inc
6.98 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF556K9800FHEA
DigiKey Part Number
CMF556K9800FHEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF556K9800FHEA
Description
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF556K9800FHEA Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)