RNF12FTC6K98 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 868
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
6.98 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
RNF12FTC6K98
DigiKey Part Number
RNF12FTC6K98-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF12FTC6K98
Description
RES 6.98K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNF12FTC6K98 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)