Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.720" (18.29mm) 4 to 1 Black 0.164' (50.00mm, 1.97")
Category
Inner Diameter - Recovered
0.171" (4.35mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.087" (2.21mm)
Series
Material
Packaging
Box
Features
Abrasion and Cut Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
135°C
Length
0.164' (50.00mm, 1.97")
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Inner Diameter - Supplied
0.720" (18.29mm)