MAASU105SB7472KFCA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 4 381
Datasheet
In Stock: 61
YAGEO
KEMET
KEMET
TDK
TDK
In Stock: 83
Murata Electronics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
4700 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
MAASU105SB7472KFCA01
DigiKey Part Number
587-MAASU105SB7472KFCA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAASU105SB7472KFCA01
Description
MLCC, 4700 PF, 10 %, X7R, -55 T
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)