HVCB2512FTD10K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 1 434
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
10 kOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Stackpole Electronics Inc. HVC Series High-Voltage Precision Chip Resistors | Datasheet Preview
HVCB2512FTD10K0
DigiKey Part Number
HVCB2512FTD10K0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCB2512FTD10K0
Description
RES 10K OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HVCB2512FTD10K0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)