RMCP2512FT10K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 1 434
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 12 738
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
10 kOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCP2512FT10K0
DigiKey Part Number
RMCP2512FT10K0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP2512FT10K0
Description
RES 10K OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCP2512FT10K0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)