E2A-M18KN16-M1-C3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
Inductive Proximity Sensor 0.630" (16mm) IP67, IP69K Cylinder, Threaded - M18
E2A-M18KN16-M1-C3
DigiKey Part Number
Z9126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2A-M18KN16-M1-C3
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 16MM CYL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
E2A-M18KN16-M1-C3 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Series
Voltage - Supply
10V ~ 32V
Packaging
Bulk
Termination Style
Connector
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67, IP69K
Sensing Distance
0.630" (16mm)
Indicator
LED
Output Type
NPN-NC/NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Response Frequency
400Hz