GRM319R72A104JA01D
DigiKey Part Number
GRM319R72A104JA01D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM319R72A104JA01D
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRM319R72A104JA01D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)