C0402C102J5GALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 71 120
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
TDK
TDK
1000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
C0402C102J5GALTU
DigiKey Part Number
399-C0402C102J5GALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C102J5GALTU
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C102J5GALTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)