C0402C102F5GALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 33 834
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 71 120
Datasheet
TDK
1000 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
C0402C102F5GALTU
DigiKey Part Number
399-C0402C102F5GALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C102F5GALTU
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C102F5GALTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)