BZX84C11 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 2 880
Datasheet
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
Panjit International Inc.
Panjit International Inc.
Diodes Incorporated
Taiwan Semiconductor Corporation
Zener Diode 11 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C11
DigiKey Part Number
4878-BZX84C11TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-BZX84C11CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BZX84C11DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C11
Description
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C11 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
300 mW