SRR6028-150Y
DigiKey Part Number
118-SRR6028-150YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR6028-150YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR6028-150YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6028-150Y
Description
FIXED IND 15UH 1.7A 78 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 78mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR6028-150Y Models
DC Resistance (DCR)
78mOhm Max
Series
Q @ Freq
9.5 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
22MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.3A