PA4300.153NLT
DigiKey Part Number
553-2413-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-2413-1-ND - Cut Tape (CT)
553-2413-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA4300.153NLT
Description
FIXED IND 15UH 1.1A 114.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 114.4mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PA4300.153NLT Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
114.4mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.240" L x 0.240" W (6.10mm x 6.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)