LT3015IQ-15#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 153
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output 1.5A DDPAK-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT3015IQ-15#TRPBF
DigiKey Part Number
LT3015IQ-15#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3015IQ-15#TRPBF
Description
IC REG LINEAR -15V 1.5A DDPAK-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT3015IQ-15#TRPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
2.4 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
70 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
50dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
-30V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
-15V
Supplier Device Package
DDPAK-5
Voltage Dropout (Max)
0.68V @ 1.5A