FKN500JR-91-22R is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
22 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
FKN500JR-91-22R
DigiKey Part Number
FKN500JR-73-22R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKN500JR-91-22R
Description
RES 22 OHM 5% 5W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FKN500JR-91-22R Models
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)