CC1206JKX7R9BB224
DigiKey Part Number
311-4386-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-4386-1-ND - Cut Tape (CT)
311-4386-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1206JKX7R9BB224
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206
Detailed Description
0.22 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CC1206JKX7R9BB224 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)