CC1206JKNPODBN150
DigiKey Part Number
13-CC1206JKNPODBN150TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC1206JKNPODBN150CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC1206JKNPODBN150DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1206JKNPODBN150
Description
CAP CER 15PF 2KV C0G/NPO 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 pF ±5% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC1206JKNPODBN150 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)