CC0805JRX7R8BB103
DigiKey Part Number
311-4269-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-4269-1-ND - Cut Tape (CT)
311-4269-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805JRX7R8BB103
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805
Detailed Description
10000 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805JRX7R8BB103 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)