CC0603KPX7R9BB122
DigiKey Part Number
13-CC0603KPX7R9BB122TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0603KPX7R9BB122CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0603KPX7R9BB122DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603KPX7R9BB122
Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603
Detailed Description
1200 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603KPX7R9BB122 Models
Category
Voltage - Rated
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)