CC0100JRNPO8BN101
DigiKey Part Number
13-CC0100JRNPO8BN101TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0100JRNPO8BN101CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0100JRNPO8BN101DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0100JRNPO8BN101
Description
CAP CER 100PF 25V C0G/NPO 01005
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0100JRNPO8BN101 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)