1.5KE11A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 1 973
Datasheet
15.6V Clamp 97.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE11A/TR13
DigiKey Part Number
13-1.5KE11A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE11A/TR13
Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
97.4A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
9.4V
Voltage - Breakdown (Min)
10.5V