XP3NA3R4AMT
DigiKey Part Number
5048-XP3NA3R4AMTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP3NA3R4AMT
Description
MOSFET N-CH 30V 31A 105A PMPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 29A (Ta), 73A (Tc) 5W (Ta), 31.2W (Tc) Surface Mount 8-PMPAK (5x6)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60.8 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2576 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
5W (Ta), 31.2W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-PMPAK (5x6)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.4mOhm @ 19A, 10V