RP0805CT-1000JN-91TR
DigiKey Part Number
4353-RP0805CT-1000JN-91TR-ND - Tape & Reel (TR)
4353-RP0805CT-1000JN-91TRCT-ND - Cut Tape (CT)
4353-RP0805CT-1000JN-91TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP0805CT-1000JN-91TR
Description
RES 100 OHM 5% 2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)