TR3E227K016C0100 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TR3E227K016C0100 |
Description | CAP TANT 220UF 10% 16V 2917 |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TR3E227K016C0100 Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 2917 (7343 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.170" (4.32mm) |
Tolerance ±10% | Manufacturer Size Code E |
Voltage - Rated 16 V | Features General Purpose |