TR3E227K016C0100
DigiKey Part Number
718-1500-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1500-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1500-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3E227K016C0100
Description
CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
EDA/CAD Models
TR3E227K016C0100 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
16 V