TR3B475K025C1000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 1 742
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 4 581
Datasheet
Direct
KEMET
KEMET
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 93
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1411 (3528 Metric) 1Ohm
TR3B475K025C1000
DigiKey Part Number
718-1522-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3B475K025C1000
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 25V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3B475K025C1000 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
25 V