591D687X96R3R2T16H
DigiKey Part Number
718-1621-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1621-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1621-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
591D687X96R3R2T16H
Description
CAP TANT 680UF 10% 6.3V 2824
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2824 (7260 Metric) 60mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
591D687X96R3R2T16H Models
Category
Type
Conformal Coated
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
6.3 V