173D105X9010UWE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 237
KEMET
In Stock: 31
KEMET
In Stock: 596
In Stock: 460
1 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V Axial
173D105X9010UWE3
DigiKey Part Number
173D105X9010UWE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D105X9010UWE3
Description
CAP TANT 1UF 10% 10V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D105X9010UWE3 Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
U
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
10 V